Używasz starej przeglądarki, dla której nasza strona może działać i wygladać niepoprawnie.
Kliknij tutaj, aby pobrać nowszą wersję

Romantyczny weekend w Pradze

Romantyczny weekend w Pradze
Po ślubie każda para planuje swoją wymarzona podróż poślubną. W zależności od funduszy, które nam zostały po hucznym weselu najczęściej wybierane są albo egzotyczne wycieczki, albo tańsza opcja polegająca na zwiedzaniu bliższej okolicy. W tym artykule chciałbym zaprosić do naszych, wciąż nie do końca odkrytej i docenianej przez nas Republiki Czeskiej.
Czechy do doskonały wybór, dla osób, które po trudach planowania i organizowania uroczystości ślubnej i przyjęcia weselnego dadzą nam wiele wyjątkowych miejsc, gdzie będziemy mogli nie tylko odpocząć, zrelaksować się, ale także spędzić czas z dala od problemów dnia codziennego. Być może miejsca odkryte w trakcie miodowego miesiąca będą już do końca tymi, które pozostaną najromantyczniejsze w waszych przeżyciach, i do których będziecie wracać z partnerem z przyjemnością...
Wraz z SlubGlamour poznacie niedocenianą przez nas Pragę, stolicę naszych południowych sąsiadów, która jak sie okazuje posiada wiele pięknych miejsc. Podróż poślubna do Pragi jest ciekawą propozycją na romantyczną wycieczkę. Z racji bliskości, oraz podobieństwa języka, taka podróż poślubna pozwoli Wam spędzić wspólnie miło i przyjemnie czas za rozsądne pieniądze!


Jak ogólnie wiadomo z lekcji geografii, Praga jest stolicą Republiki Czeskiej i znajduje się w centralnej części Czechów. Dojazd do Pragi możliwy jest poprzez wiele przejść granicznych, a połączenia komunikacyjne są bardzo dobre, czy to pociągiem, autobusem, samochodem lub samolotem. Praga liczy ponad milion mieszkańców i zajmuje w swoich maksymalnych granicach powierzchnię 500 km2. Położenie Pragi oraz jej liczne walory powoduje, że miasto odwiedza rocznie rzesza turystów z całego swiata, tworząc nad miastem aurę na miarę Paryża Europy Wschodniej.


DOJAZD DO PRAGI

1. Za pośrednictwem przewoźników międzynarodowych
Jeżeli chcemy bez problemu dojechać do Pragi, warto skorzystać z bogatej oferty przewoźników oferujących przejazd do Pragi.
Jest kilka plusów takiej formy podróży, a oto one:
 • szybki dojazd do wybranego miejsca,
 • wyjazd o dowolnej porze, najbardziej dogodnej dla podróżujących,
 • brak dodatkowych wydatków na transport miejski lub taksówki, gdyż podróż zakończy się nie na dworcu autobusowym czy kolejowym, ale właśnie tam, gdzie chcemy dojechać,
 • postoje na żądanie,
 • nie ma przesiadek i oczekiwania na kolejne połączenia.

2. Autokar

Aby dotrzeć do Pragi autokarem można skorzystać z ofert przewoźników autokarowych, zarówno polskich jak i zagranicznych. Taki sposób podróżowania wybierają zwykle osoby wygodne, ceniące sobie przejazd pozbawiony przesiadek. Do stolicy Czech można dojechać nie tylko bezpośrednimi połączeniami, ale również połączeniami do innych miast europejskich, które przejeżdżają przez nią. Jest w czym wybierać, gdyż oferta przejazdów jest dosyć bogata (średni koszt przejazdu np. z Wrocławia do Pragi to ok. 75 PLN w jedną stronę -oferta Polski Bus).
Bilet autobusowy z Warszawy do Pragi kosztuje ok. 200 zł (w obie strony), podróż zajmuje ok. 12 godzin.

3. Pociąg
Pomiędzy Polską a Czechami jeździ kilkanaście pociągów o różnych porach, najczęściej są to pociągi pośpieszne, wyjeżdżające z dużych miast. Przekraczają one granicę na przejściach kolejowych w Mieroszowie, Międzylesiu, Zebrzydowicach, lub Cieszynie. Pociągi jadące przez przejście kolejowe w Mieroszowie jadą najczęściej trasą Nachod, Tyniste nad Orlici, Hradec Kralove, Podebrady, Praha. Te, które przekraczają granicę w Zebrzydowicach i Cieszynie jadą przez Ostrawę, Ołomuniec, Usti nad Orlici, Pardubice, Kolin, Praha. Jeżeli chodzi o te, które przekraczają granicę w Międzylesiu jadą trasą przez Lichkov, Tyniste nad Orlici, Hradec Kralove, Podebrady, Praha.
Można również wsiąść do pociągu na Pragę już po czeskiej stronie (np. w Český Těšín). Czeskie pociągi zazwyczaj są czyste, zadbane i punktualne, a co najważniejsze, jeżeli już nawet zdarzy się spóźnienie nie trzeba się tym martwić, gdyż jeden pociąg zawsze poczeka na drugi.
Bilety są tańsze niż u nas, i bez problemu można je zakupić u konduktora. Rozkład jazdy jest w miarę przyzwoicie skonstruowany, tak więc bez większych problemów można podróżować pomiędzy miastami i miasteczkami Czech i Moraw

Jeśli zdecydujemy się na podróż łączoną, np. pociąg Warszawa - Szklarska Poręba, a następnie autobus z Harachova do Pragi będzie jeszcze taniej.

4. Samochód
Podróż prywatnym samochodem na terenie Czech nie jest wcale trudna. Wystarczy polskie prawo jazdy i ubezpieczenie OC. Na tutejszych stacjach benzynowych mniejszą popularnością niż u nas cieszy sie paliwo LPG. Ceny paliw są zbliżone bądź niewiele wyższe w stosunku do cen w naszym kraju. Drogi główne są dobrze oznakowane, a przez kraj ciągnie się kilka dużych magistrali drogowych, z których często i chętnie korzystają turyści.
Przed wyjazdem, warto pamiętać o zabraniu ze sobą dobrej mapy drogowej lub atlasu drogowego, najlepiej wydanego przez czeskie wydawnictwo.
Nie należy zapominać o tym, iż na wielu drogach szybkiego ruchu obowiązuje tzw. winetka opłaty drogowej, przyklejana na przednią szybę samochodu. Brak takiej winetki może się skończyć wysokim mandatem.

Praga
 

ATRAKCJE PRAGI


Około dwudziestu muzeów oraz prawie sto galerii i sal wystawowych Pragi jest w stanie zadowolić najbardziej wybrednych zwiedzających. To właśnie tutaj religijne arcydzieła średniowiecza rywalizują z bogactwem secesji i dziełami mistrzów nowoczesnej sztuki. W wielu przypadkach siedzibami muzeów poświęconych historii kraju, miasta i jego mieszkańców są budowle, będące same w sobie ważnymi zabytkami architektury. Sakralne budowle Pragi to świadectwo zmieniających się stylów. Odzwierciedlają one okresy walk religijnych i politycznych w Pradze, a wiele z nich jest skarbnicami sztuki religijnej.
Do najciekawszych zabytków miasta należą Praskie pałace i ogrody. Wiele siedzibami nich pełni funkcję sal koncertowych oraz jest siedzibami muzeów i galerii. Będąc w Pradze warto odwiedzić ogrody, zarówno te ze strzyżonymi szpalerami, rzeźbami i fontannami, jak i otwarte tereny zielone położone poza centrum.
Językiem urzędowym na terenie Republiki Czeskiej jest język czeski. Większość mieszkańców zna podstawy języka niemieckiego i angielskiego.
W restauracjach, hotelach, biurach turystycznych bez problemu można porozumieć się przy pomocy niemieckiego, angielskiego oraz francuskiego.


MIEJSCA, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

STARE MIASTO
Jak już nam się uda dojechać, to najwyższy czas się udać do najciekawszych miejsc.
Jednym z takich miejsc jest Rynek Starego Miasta, otoczony pięknymi zabytkowymi budowlami, gdzie jedyny ruch kołowy stanowią konne dorożki. Rynek to najwspanialsze i najbardziej malownicze miejsce w Pradze. Licznie odwiedzana przez turystów stanowi źródło informacji (praskie centrum informacji turystycznej), oraz miejsce odpoczynku (liczne kawiarnie, restauracje, sklepy i galerie).
Ulice, takie jak Celetná i Ovocný trh niczym paryskie Chansee Elisee wypełnione są kawiarnianymi stolikami, przy których można odpocząć, delektując się kawą i rozmową z naszą druga połową, podziwiając niezapomnianą atmosferę Starego Miasta. Bogactwo architektoniczne całej okolicy Rynku Starego Miasta to przegląd barwnej historii Pragi.
Warte zobaczenia jest zarówno Staré Město (Stare Miasto) jak i Nové Město (Nowe Miasto). Stare Miasto jest centrum historycznym Pragi. Zbudowane w średniowieczu, rozciąga się na obszarze położonym wzdłuż biegu rzeki Wełtawy. Sieć ulic, niezmienionych od średniowiecza, tworzy urzekający klimat tej dzielnicy, w której spacer jest nieustającą przyjemnością.

MOST KAROLA
Kolejnym kultowym miejscem, którego nie można ominąć będąc w Pradze jest Most Karola. Tak jak Rzym ma Koloseum, Paryż wieżę Eiffla, Ateny Akropolis, a Praga ma most Karola. Most ten to najbardziej rozpoznawalny znak Pragi i zarazem jest jednym z najpiękniejszych średniowiecznych mostów w Europie. Most mierzy ponad 500 metrów długości i prawie 10 metrów szerokości, oparty jest na 16 filarach i 2 podporach skrajnych. Zbudowano go z piaskowca łączonego zaprawą murarską. Legenda głosi, że do zaprawy, by ją wzmocnić dodawane były również kurze jaja. Budowa mostu rozpoczęła się w 1357 roku na zlecenie Karola IV, a zakończona została dopiero na początku XIV wieku. Warto przeznaczyć nieco więcej czasu niż tylko przejście całego mostu. Most skupi wielu artystów, performerów, którzy przyciągają uwagę przechodniów. Stanowi także romantyczne miejsce, gdzie można usiąść i podziwiać przepływającą pod nami Wełtawę. Również widoki, które się roztaczają z mostu warte są dłuższej kontemplacji, oczywiście w objęciach ukochanej osoby. W sezonie turystycznym to miejsce wiecznego festynu, gdzie wędrują tłumy turystów, pomiędzy straganami z pamiątkami, nie brakuje również muzyki. To wszystko powoduje, że jest to niezwykłe miejsce.ZAMEK KRÓLEWSKI (ZAMEK PRASKI)
Niezwykle romantycznym miejscem, niczym wiedeński Schonbrunn, które trzeba koniecznie odwiedzić jest Zamek Królewski (Zamek Praski). Zamek ten liczy ponad 1100 lat, i mieści się w dzielnicy Hradcany (Hradczany), blisko gotyckiej katedry św. Wita. Przez te wszystkie lata Zamek był rozbudowywany i zmieniany, ale nie zmieniło to jego pierwotnego przeznaczenia – od zawsze był symbolem władzy państwowej. Mimo pożarów i najazdów, na Zamku Królewskim zachowały się liczne kościoły, kaplice, sale i wieże ze wszystkich okresów jego historii, począwszy od gotyckiej katedry św. Wita, Wacława i Wojciecha, aż po renesansową architekturę z czasów Rudolfa II, ostatniego z Habsburgów. W roku 1918 Zamek stał się siedzibą prezydenta Czechosłowacji, a obecnie mieści się tu kancelaria prezydenta Republiki Czeskiej. Główne wejście do Zamku Praskiego mieści się od strony rozległego placu z przepiękną panoramą Pragi.
Ze względu na ogromne rozmiary i tłumy turystów na zamku praskim (Pražský Hrad), zalecamy wybrać się na jego zwiedzanie jak najwcześniej rano. Większość obiektów jest czynna od godz. 9.00. Do murów grodu można się dostać na wiele sposobów, ale wejście po Starych Zamkowych Schodach (Staré zámecké schody - strona wschodnia) wydaje się najbardziej atrakcyjne i pozwala na bardzo dokładne zwiedzanie, bez pominięcia największych skarbów. W dodatku wyjdziemy do dzielnicy Hradczany, w której dzień zwiedzania można zakończyć bardzo przyjemną przechadzką I dziedzińca przez Bramę Macieja przechodzi się na II dziedziniec z wielką barokową fontanną na samym środku. Następnie trafia się na III dziedziniec stanowiący centrum całego kompleksu zamkowego, z Bazyliką św. Jerzego, katedrą św. Wita oraz Starym Probostwem.
Na zwiedzanie zamku warto zarezerwować sobie kilka godzin, gdyż, aby wszystko zobaczyć bez pośpiechu potrzeba dosyć sporo czasu. Bilety są do nabycia w biurze informacji turystycznej, na III dziedzińcu na przeciwko katedry Św. Wita. Cenną informacją jest to, iż bilety ważne są przez dwa dni, więc jeśli jednego dnia nie zdążymy zobaczyć wszystkiego, można dokończyć zwiedzanie w dzień następny.

Praga nocą


Pozostałe atrakcje Pragi:
 • Złota Uliczka w Pradze
 • Malá Strana pełna kościołów, pałaców i ogrodów oraz urokliwych uliczek,
 • Barokowy kościół św. Mikołaja z XVIII wieku
 • Stare Miasto na prawym brzegu Wełtawy
 • Ratusz Staromiejski (XIV wiek) ze słynnym zegarem astronomicznym Orloj
 • Most Karola
 • Słynna ściana Johna Lennona
 • Dzielnica żydowska Josefov
 • Galeria Narodowa Sztuki Europejskiej (kolekcje malarstwa europejskiego)
 • Zabytkowe piwiarnie np. U Fleků, U Kocura
 • "Tańczący dom" nad Wełtawą
 • Brama Prochowa
 • Grób Franza Kafki
 • Muzeum Marionetek
 • Muzeum czekolady

       Praga jest wspaniałym miastem, jedną z tych rzadkich metropolii, które jak Paryż czy Rzym, zachwycają od pierwszego spojrzenia. Wszelkie broszury turystyczne wypełnione są pięknymi zdjęciami różnej wielkości pałaców; wznoszących się wysoko zamków; muzeów ze śliskimi, wyfroterowanymi korytarzami; brukowanych ulic okolonych kolorowymi kamienicami o zdobionych frontonach; mostu, na którym czuwają barokowe posągi; nowoczesnych, surowych czy roztańczonych w formie budynków; rzeki, która kształtuje pejzaż miasta; hospod, gdzie serwują piwo i swojskie dania; miejsc nocnych rozrywek, w których biodrami kołyszą piękne dziewczęta.
      Piękne i liczne zabytki oraz muzea nie wystarczą, by przesądzić o wyjątkowości miasta. Krajobraz, który je otacza, ma również ogromne znaczenie jako swego rodzaju oprawa.

      Mówi się, że Praga jest tak różnorodna, jak tylko można to sobie wyobrazić. Każdemu przybyszowi pokaże jedno ze swych magicznych obliczy…
Praga jest wspaniałym miastem dla zakochanych, które nazywane jest rajem romantyków. To miasto pozwala bowiem zwariować i uleczyć duszę. Zapraszamy wszystkich chętnych do komentowania na naszym Forum swoich podróży poślubnych.


OGÓLNE INFORMACJE

Główna rzeka: Wełtawa
Waluta: korona czeska (CZK) (100CZK = ok. 16 zł)
Praga składa się z kilku historycznych części. To one stanowią główny cel wędrówek tysięcy turystów z całego świata. Są to: Hradczany (Hradczany), Mała Strona (Mała Strana), Stare Miasto (Stare Mesto), Józefów (Josefov), Nowe Miasto (Nove Mesto), Wyszogród (Vysehrad).
Wyżywienie: kuchnia czeska obfituje w dania mięsne podawane z knedlikami. Smaczny posiłek w miejscowym barze to wydatek rzędu 100-150 CZK (16-25 zł).
Nocleg: znalezienie noclegu w stolicy Czech nie nastręcza problemów. Pokój dwuosobowy w tanim hotelu kosztuje 800-1100 CZK (125-175 zł), jeśli zdecydujemy się na schronisko zapłacimy 150-250 CZK (25-40 zł) za łóżko.


-------------
Tekst powstał przy wykorzystaniu materiałów ze strony: www.praga.infoczechy.pl
Aktualne kursy korony czeskiej:
http://www.nbp.pl/Kursy/KursyA.html
Ocena:5 (Liczba głosów:5)
Warto przeczytać
Wesele w stylu folk. Folkor w dekoracjach i bukietach ślubnych
Śluby i wesela folk z dekoracjami malowanymi naturą i rodzimym folklorem zbierają ogromne rzesze sprzymierzeńców. Folk na ślubie i weselu
Tanie wesele. Część III - URODA I KWIATY
Każda panna młoda chce być najpiękniejsza w dniu swojego ślubu. Oprócz sukni i dodatków ważna jest także fryzura, makijaż czy manicure.
Moje postanowienie noworoczne – chce schudnąć!
Wraz z końcem roku zwykle zmuszamy się do refleksji na temat minionych wydarzeń. To również czas, kiedy planujemy to, co chcemy osiągnąć
Komentarze
 1. lenamore04-04-2013 : 23:02

 2. nocna_sowa29-01-2013 : 20:03

 3. sweetcake25-11-2012 : 17:23

 4. puella02-07-2012 : 19:45

 5. alexa25-06-2012 : 08:35

Ostatnio dodane Pokaż wszystkie

Dodaj komentarz
Twój komentarz zostanie opublikowany po weryfikacji adresu e-mail.
Ostatnio czytane artykuły
Dodaj Logo